- december 1. 15-18 óra
Semmelweis Egyetem (SE), Külső Klinikai Tömb
Harmadik alkalommal került megrendezésre az Egészségügyi Controlling Workshop a Magyar Controlling Egyesület (MCE) szervezésében. Az eseményre a Semmelweis Egyetem, Külső Klinikai Tömbjében került sor. A rendezvény támogatója az IFUA Horváth & Partners volt, mely három színvonalas előadáson kívül a helyszín bérlésével, valamint büfé biztosításával támogatta a rendezvényünket. Az esemény szervezését, vezetését Ujvári István a Semmelweis Egyetem kontrolling igazgatója és Tirvol Tamás az MCE ügyvezetőségi tagja végezte.
A szervezők célja az volt, hogy a júniusi II. Egészségügyi Workshopon – a kérdőíves felmérés alapján – a résztvevők többsége által javasolt „Vezetői Információs Rendszerek lehetséges működtetése”témában megrendezze a következő egészségügyi kontrollinggal foglalkozó rendezvényt.
A workshopot Dr. Borbélyné Balogh Zsuzsanna, gazdasági főigazgató asszony (SE) nyitotta meg, méltatva a kiválasztott téma fontosságát az intézmények körében. Ezután Tirvol Tamás, az MCE ügyvezetőségi tagja ismertette a workshop programját, valamint rövid beszámolót tartott a Magyar Controlling Egyesület működéséről illetve a csatlakozási lehetőségről.
A bevezetők után Mezei Szabolcs, az IFUA Horváth & Partners közszolgálati területért felelős vezető tanácsadója a VIR rendszerekről tartott egy általános téma bevezetőt. Előadásának egyik lényeges üzenete volt, hogy „a kevesebb néha több” a VIR-ek létrehozásakor az „All-in” megoldásokkal szemben, tehát érdemesebb fókuszálni a lényegesebb elemekre, mint hogy minden problémára szolgáló megoldást várjunk a rendszertől.
Következő előadónk Ujvári István, a SE kontrolling igazgatója és a workshop társszervezője volt. Előadásában a Semmelweis Egyetemen már jó pár éve sikeresen működő Adattárház alapú Vezetői Információs Rendszerét (AVIR) mutatta be, valamint létrehozásának körülményeit, céljait és a működtetéssel kapcsolatos tapasztalatokat. Módunkban volt a rendszerbe on-line belépve két példán keresztül a tényleges felépítést és felületet is megismerni, amelynek köszönhetően a felsővezetők és a szervezeti egységek vezetői – a műszerfalak aktív használatával – betekintést nyerhetnek a rendszerben elérhető információkba.
Közvetlenül az előadások után az érdeklődők több kérdést is feltettek az előadóknak, amit egy rövid szünet követett.
A szünet után Manheim István, az IFUA Horváth & Partners vezető tanácsadója az „új „önkiszolgáló” Egészségügyi VIR megoldás a hazai gyakorlatban” címmel tartotta meg az előadását. Ennek köszönhetően megismerhettük az IFUA által az egészségügyi intézmények számlatükrének igényei szerint beparaméterezett COGNOS TM1-ben futó rendszert, mely szoftver már több külföldi multinacionális és hazai vállalatnál bizonyította létjogosultságát a VIR rendszerek piacán. Példán keresztül bemutatásra kerülta rendszer működése is.
Az utolsó előadást Kovács László, az IFUA Horváth & Partners egészségügyi területért felelős vezető tanácsadója tartotta meg, melynek témája volt a dashboard/műszerfal megoldások az egészségügyi intézményeknél. Az előadásból megismerhettünk sok gyakorlati megoldást a mutatók megjelenítésére.
A rendezvényt végül Tirvol Tamás zárta be, megköszönve az előadóknak a sikeres prezentációkat, a Semmelweis Egyetemnek és az IFUA-nak a helyszín biztosítását és a hallgatóság a kitartó figyelmét. A kiosztott kérdőívek begyűjtésével egyidejűleg ígéretet tett arra, hogy a következő workshop témája a legnagyobb érdeklődésre számot tartó témakörben lesz.
A kérdőívek rövid kiértékelése:
A kérdőívben azt szerettük volna megtudni a résztvevőktől, hogy mi legyen a következő workshop fő témája. A 23 fő résztvevőhöz képest a kitöltött kérdőívek száma viszonylag magas volt, összesen
13 fő, azaz a résztvevők 57%-a töltötte ki és adta le a kérdőívet.
Kérdés: Milyen témák érdekelnék a következő workshopon? A felsorolt lehetséges válaszok közül a kitöltők legnagyobb 27%-os arányban az „Adatok feldolgozásának automatizálása, elemzése” témakört jelölték meg. Ezután három második helyezett lett 19-19-19%-al a „költségek elszámolása”, „eset-kontrolling” illetve „finanszírozás” témakörökben. A felmérés eredményeire való tekintettel mindent megteszünk annak érdekében, hogy adatfeldolgozás, elemzés témakörében szervezhessük mega következő workshopunkat, amire előreláthatólag fél éven belül sort kerítünk.
A beszámolót készítette: Tirvol Tamás és Ujvári István